Czy wysyłanie faktury xls to dobry pomysł?

faktury xls

Faktura to podstawowy dokument potwierdzający transakcję pomiędzy stronami. Na jej podstawie naliczany jest właściwy podatek od zakupionych towarów lub usług. W każdej muszą znajdować się odpowiednie informacje, między innymi dane podmiotów, data zakupy, odpowiednie produkty lub usługi, rabaty, wartość podatku VAT i wiele innych. Ze względu na wygodę, łatwość obliczeń i przyzwyczajenie, niektóre firmy preferują tworzenie tego dokumentu w rozszerzeniu xls. Czy to jednak dobry pomysł?

Faktury xls -Wady rozwiązania

Przede wszystkim faktura xls jest sporządzana w programie Excel, co może nieść ryzyko, że niektórzy użytkownicy nie będą mogli jej otworzyć. Co więcej, taki kwit da się nawet przez przypadek łatwo zmienić. Chociażby usunąć lub dopisać wartość nawet tego nie zauważając. To z kolei wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami, bo oznacza nieprawidłowości w naliczeniach.

Co więcej, komponując taki dokument w Excelu, przedsiębiorca jest zmuszony do samodzielnego śledzenia przepisów, które przecież ewoluują w ciągu roku. Za każdym razem, gdy wzór faktury nieco ulegnie zmianie, trzeba go ręcznie aktualizować. Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorcy tworzy przynajmniej kilka faktur w miesiącu, wpisywanie wszystkich danych od początku generuje sporą stratę czasu.

Programy do fakturowania – faktura xls

Jeśli zatem faktury xls nie są najlepszym pomysłem, to co innego zastosować? Warto zapoznać się na rynku z programami do fakturowania. Już za niewielkie pieniądze można otrzymać narzędzie, które nie tylko wystawi dokument w przyjaznym, łatwym do odczytania formacie, ale jeszcze znacząco zautomatyzuje cały proces. Co więcej, w ramach pakietu otrzymuje się też sposobność kreowania wielu różnych typów kwitów. Nie tylko faktur, ale również not korygujących czy choćby wezwań do zapłaty.

Możliwość utworzenia bazy produktów lub usług sprawia, że wiele elementów druku uzupełnia się automatycznie. Nie trzeba więc za każdym razem ręcznie wpisywać nazwy. Programy te są także dostosowane do aktualnych przepisów, nie ma więc obaw, że przedsiębiorca źle wypełni dokument. Dodatkową zaletą jest także szata graficzna, która sprawia, że tworzone kwity są estetyczne i czytelne.

Więcej na: https://ksiegowosc24.pl/faktura-xls/