Odmiany kukurydzy na kiszonkę

Odmiany kukurydzy

Kukurydza stanowi dzisiaj podstawę żywienia zwierząt w gospodarstwach rolnych. Zazwyczaj karmione są one ziarnem, ale coraz chętniej stosowane są także kiszonki. Czym kierować się wybierając odmiany kukurydzy na kiszonkę? Jakie czynniki i parametry są istotne aby uzyskać wysoką wydajność uprawy?

Wybierajmy odmiany mieszańcowe

Najlepszym wyborem jeśli chodzi o odmiany kukurydzy na kiszonkę są tzw. odmiany mieszańcowe. Są one efektem naturalnej krzyżówki pomiędzy dwoma liniami rodzicielskimi. Tego typu odmiany charakteryzują się dużą odpornością na negatywne warunki środowiskowe (niskie temperatury czy susza). Mieszańcowe odmiany kukurydzy na kiszonkę zazwyczaj rosną szybciej i dają większe plony niż ich genetyczni rodzice

Współczynnik FAO i inne parametry

Kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę stawia się szereg wymagań. Powinna się ona charakteryzować dużym udziałem kolb w masie oraz odpowiednim kształtem ziarna. Odmiany kukurydzy na kiszonkę powinny wykazywać duży udział masy suchej w objętości całego plonu, ważne jest też aby ich części zielone były łatwo strawne dla zwierząt.

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze odmiany kukurydzy na kiszonkę jest współczynnik FAO, który opisuje tzw. wczesność kukurydzy. Gatunki o niskim FAO, dające plon wcześnie mogą dawać niższy plon, ze względu na krótki czas wegetacji. Odmiany kukurydzy na kiszonkę o wysokim FAO będą mieć natomiast bardziej wilgotne ziarna, co skutkować będzie gorszą jakością kiszonki.

Wybór współczynnika FAO zależy tak naprawdę od tego czy gospodarstwo prowadzi hodowlę bydła o dużej wydajności czy też na przykład kiszonka ma być tylko paszą objętościową oraz od warunków klimatycznych.

Dobór gatunku kukurydzy do uprawy na danym obszarze

Podejmując decyzję o wyborze odmiany kukurydzy na kiszonkę warto kierować się jej popularnością. Jeśli gatunek sprzedawany jest przez wielu dystrybutor, to najprawdopodobniej jest dobrej jakości i daje dobre plony.

Zdecydowanie należy dobrać parametr FAO do regionu. Nawet na terenie Polskie okresy wegetacyjne występują w nieco innym czasie. Odmiany kukurydzy na kiszonkę dobre na północy kraju nie zawsze sprawdzą się na południu i odwrotnie.