E-commerce – rynek handlu elektronicznego w Polsce

E-comerce

W dobie rozwijającego się dynamicznie Internetu również pojęcie handlu elektronicznego zyskuje na znaczeniu. E-comerce kojarzy się głównie ze sklepami internetowymi, ale tak naprawę termin ten obejmuje całą gospodarkę elektroniczną i formy biznesu inne niż sklepy. Handel elektroniczny to obszar który od lat rozwija się dynamicznie utrzymując nawet dwucyfrowe tempo rozwoju. Rozwijający się handel w sieci powoduje równocześnie wzrost wymagań klientów, którzy oczekują że ich transakcje będą realizowane coraz szybciej, taniej oraz wygodniej.  

Definicja handlu elektronicznego

Zgodnie z definicją e-comerce to szereg działań podejmowanych w celu zrealizowania transakcji z wykorzystaniem elektronicznych środków, np. aplikacji czy stron internetowych. Handel elektroniczny odbywa się całkowicie online. Sklepy internetowe to jednak z najpopularniejszych form handlu elektronicznego.

Umożliwia on przeglądanie asortymentu bez wychodzenia z domu, również płatność można zrealizować online. Sklepy internetowe wykorzystują do swojego działania platformy sprzedażowe, czyli oprogramowanie, które pozwala na uruchomieniu sklepu na serwerze.  Alternatywą dla platform są systemy SaaS.

Kto może zajmować się handlem elektronicznym?

Bariera wejścia do e-comerce jest dość niska, w związku z tym tego typu kanały sprzedaży są coraz bardzie  atrakcyjne dla sprzedających. Niski próg wejścia umożliwia podjęcie konkurencji z największymi graczami na rynku już od samego początku. Mimo wszystko handel elektroniczny nie jest tak prosty ja się wydaje.

Pamiętać należy, że bardzo duża ilość sklepów upada po około 2 latach. Warto więc ostrożnie podchodzić do tematu. Platformy sprzedażowe mogą znacznie ułatwić prowadzenie utworzenie i prowadzenie sklepu co na pewno stanowi dodatkową zachęta dla wszystkich tych, którzy chcą się zająć tematem.

Rynek handlu elektronicznego w Polsce

Rynek e-comerce jest ciągle w Polsce bardzo rozdrobniony. Platformy sprzedażowe są zdominowane przez  małe i średnie przedsiębiorstwa. Handel elektroniczny jest dla nich często dodatkowym, obok handlu tradycyjnego, źródłem zarobków. Wraz ze wzrostem rynku pojawiają się na nim duzi gracze, nie oznacza to jednak, że ci mali nie mają szans. Internet jest miejscem równości, warto więc powalczyć o swój kawałek tortu.