Jak odbywają się spopielenia zwłok

krematorium

Dokładne spopielenia zwłok to wprowadzenie trumny wraz z ciałem zmarłej osoby do pieca krematoryjnego. Nowoczesne piece są w pełni zautomatyzowane i absolutnie nie przypominają tych, które były wykorzystywane przez okupantów w czasie trwania II wojny światowej. Cały proces palenia zwłok odbywa się w szczelnych piecach, których kominy nie roznoszą po okolicy żadnych swądów. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystuje się do tego celu bardzo wysokiej temperatury palenia.

Jakiej trumny używa się podczas spopielenia zwłok?

Każde spopielenia zwłok trwa na ogół jedną godzinę, ale cały czas przeprowadzanego spalania to około 2-3 godziny. Do kremacji używa się trumien tanich, prostych, bez zbytnich ozdób. Materiał z jakiego jest wykonana trumna, musi być dobrze palna, drewniana i ekologiczna. Proces kremacji jest monitorowany przez obsługującego piec krematoryjny. Pilnuje on temperatury, jaka powinna być podczas palenia zwłok. Najniższa to 800 stopni Celsjusza.

Pierwsza spala się trumna, a potem dochodzi do zajęcia przez ogień ciała zmarłego. Po około 60 minutach od rozpoczęcia procesu palenia zaczyna się spopielanie. Wówczas temperatura zostaje podniesiona, by doszło do spopielenia najgrubszych kości. Może ona mieć nawet 1200 stopni Celsjusza. Ostudzone spalone szczątki trzeba rozdrobnić w młynku na popiół. Całkowity czas jest zależny od gabarytów zmarłego.

Msza przed czy po spopieleniu?

Według Kościoła Katolickiego należy mszę odprawić przez przewiezieniem ciała zmarłego do krematorium. Zatem msza pożegnalna będzie odbywać się w tradycyjny sposób, z pokazaniem zwłok osobom żegnającym zmarłego. Zamknięcie trumny zwykle stosuje się przed rozpoczęciem mszy św. Po odprawionej obrządkowej modlitwie i sakramentach, będzie możliwość spopielenia zwłok w krematorium zakładu pogrzebowego.

Niektóre krematoria są otwarte dla rodziny zmarłego, która może przyglądać się całemu procesowi palenia, przebywając bezpośrednio w poczekalni krematorium z przeszkloną szybą. Inne instytucje przesyłają płytę DVD z nagranym całym procesem spopielenia. Po kremacji popiół z ciała zmarłego przesypywany jest do urny i szczelnie zamykany. Urna wędruje na miejsce pochówku.

Więcej informacji znajdziesz na: http://sacrumzory.pl