Do czego służą przenośniki łańcuchowe

przenośniki

Przenośniki łańcuchowe służą jak sama nazwa wskazuje do przenoszenia i transportu. Przenoszą palety różnych rozmiarów. Od palet DHP 600×800 po palety przemysłowe (1000×1200). Mogą być też specjalnie zaprojektowane po to by transportować np.: skrzynie, kontenery oraz różne pojemniki.

Zalicza się je do przenośników cięgnowych.  Zastosować je można również do łączenia ze sobą z urządzeniami technologicznymi oraz jak już wcześniej była o tym mowa znajdują swoje zastosowanie w paletyzacji. Nadają się świetnie do zmiany kierunku transportu ładunku oraz przekazywania go z jednego ciągu transportowego na drugi.

Przenośniki łańcuchowe zastępują przenośniki taśmowe i paskowe, które nie radzą sobie z ciężarem niektórych elementów. Wyróżniają się one dużym udźwigiem więc mogą być stosowane tam gdzie transportowane są bardzo ciężkie załadunki. Jakość ich pracy można poprawić dzięki zastosowaniu dodatkowego wyposażenie takiego jak np.: różnego rodzaju nakładki.

Przenośniki łańcuchowe – podział

Przenośniki możemy podzielić na dwie grupy. Mogą być to dwu- lub wielocięgnowe. Rodzaj zależy od tego jaką podstawę transportową przyjmiemy.

Wykonanie przenośników łańcuchowych

Wykonane są zazwyczaj ze stali cynkowej galwanicznie lub ogniowo. Mogą również być wykonane z węglowej stali St3S pokrytej powłoką ochronną, kwasoodpornej, nierdzewnej lub czarnej. Wszystko zależy od tego jakie zastosowanie mają pełnić przenośniki łańcuchowe. Posiadają one prostą konstrukcje nośną ustawioną na podporach umożliwiającą regulację wysokości.

Parametry. Przenośniki są przeznaczone do transportowania obiektów o mesie nie przekraczającej 1,5 tony. Długość maksymalna jaki może mieć jeden moduł to 6 metrów, a najmniejsza 400 milimetrów.

Jak pracują łańcuchowe przenośniki?

Mogą one pracować przenosząc obiekty z fabryki do magazynów.  Charakteryzują się cichą pracą, odporność na zanieczyszczenia, łatwą konserwacją i prostą obsługą. Napęd przenoszony jest z motoreduktora na wałek, który napędza jednocześnie wszystkie łańcuchy, a to zapewnia im taką samą prędkość. Ich prędkość jest regulowana, dzięki czemu urządzenie można do siebie dostosować.