Bluzy mundurowe idealne na survival zimą

Zima i ekstremalne zimno stanowią wyjątkowe wyzwanie dla przetrwania. Poświęcenie odrobiny czasu na naukę jazdy na śniegu, poznanie tego, co zrobić, gdy załamie się lód i jak stworzyć schronienie, gdy będzie nam zimno, to cenne umiejętności, które mogą uratować nam życie. Ciepło jest kluczem do przetrwania zimowych sytuacji kryzysowych.

Bluza mundurowa – skuteczna ochrona przed zimnem

Największym zagrożeniem związanym z zimą w takich sytuacjach jest przede wszystkim hipotermia (wiodący zabójca w takich sytuacjach), potem odmrożenie, odwodnienie i zagubienie. W niemal każdej sytuacji, w której się znajdujemy, jeśli temperatura jest poniżej 10 stopni Celsjusza, jednym z naszych głównych problemów musi być ciepło.

W zależności od warunków możesz ulec hipotermii w ciągu zaledwie kilku minut. Ciepło ciała jest jednym z najważniejszych czynników. Jesteś chodzącym ogrzewaczem przestrzeni. Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zapamiętać w każdej sytuacji przetrwania w czasie zimna, jest skorzystanie z ciepła naszego ciała – trzymajmy go uwięzionego w ciele, aby nie mogło uciec, i chrońmy się przed zimnem. Właśnie dlatego warstwy odzieży są tak ważne.

Zatrzymują ciepło w naszym ciele w powietrzu pod warstwami ubrania i chronią je przed kradzieżą z zewnątrz. W takim wypadku doskonale sprawdza się między innymi  bluzy mundurowe. Wartość wielu warstw i izolacji nie jest samym materiałem. Prawdziwą wartością są uwięzione kieszenie powietrzne pomiędzy tymi warstwami i wokół ciała, które rozgrzewają i zapewniają komfort.

Bluzy mundurowe i co jeszcze zatrzyma ciepło

Ekspozycja, wiatr i woda są głównymi zagrożeniami zimowymi. Ciepło jest bardzo ważne, dlatego rzeczy, które redukują ciepło są najbardziej groźne – mianowicie, narażenie na działanie czynników takich jak, wiatr i kontakt skóry z wodą (w tym pot), jest bardzo niebezpieczne.

Same bluzy mundurowe i inne okrycia wierzchnie nie wystarczą, jak więc w inny sposób ochronić się przed niską temperaturą? Prawie wszystko, co nas dotyka, próbuje odebrać nam ciepło. Różnica sprowadza się do tego, jak przewodząca jest każda rzecz, określa ona, jak szybko może ukraść nasze ciepło. Zimna metalowa podłoga kradnie nasze ciepło szybciej niż mokre skarpetki, a mokre skarpetki kradną ciepło szybciej niż suche, a wiatr skradnie ciepło szybciej niż spokojne powietrze.

Prawie każda porada dotycząca przetrwania w zimie opiera się na tych koncepcjach. Nośmy odprowadzającą wilgoć warstwę podstawową, aby chronić pot z dala od skóry. Niech pokryje tyle skóry, ile to możliwe, aby uniemożliwić wydostawanie się powietrza. Podczas snu kładźmy izolacyjne warstwy pomiędzy nami a ziemią, aby powstrzymać zamarzniętą ziemię przed próbą ogrzania się ciepłem. Zbudujmy schronienie ze śniegu, jeśli nic innego nie jest dostępne, ponieważ zamknięta domek ze śniegu z kilkoma kijami na ziemi, jest lepszy niż wystawienie się na zimny wiatr przez całą noc.